O klubie

Klub MKS Sambo Chełm funkcjonuje od lipca 2013 roku. Jego założycielem jest trener Paweł Białas.

Pewnego dnia podczas wertowania internetu Paweł natknął się na walki z Fedorem Emelianenko, który w tamtym okresie był najbardziej utytułowanym zawodnikiem MMA wagi ciężkiej, reprezentującym rosyjskie sambo. Po chwili zastanowienia Paweł wykonał telefon do Polskiego Związku Sambo, które w tamtym czasie mieściło się w Białymstoku. Po przedstawieniu się i swojego doświadczenia został zaproszony na pierwszy turniej do stolicy Podlasia, gdzie udał się z dwoma kolegami reprezentującymi chełmskie judo ? Zbigniewem Jasińskim i Tomkiem Madeją.

Pierwszą walkę pod egidą klubu, stoczył Zbyszek z czołowym judoką z Łodzi, którą przegrał jednym punktem ? po bardzo wyrównanym pojedynku w sambo sportowym. Kilka miesięcy później podczas pierwszym oficjalnych Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w Sambo Zbyszek poprawił się i wygrał z nim do zera. Po tym pojedynku jego rywal powiedział ?zemsta była sroga?. Tak wyglądał nasz początek. a później wyjazdy na zawody i medale ruszyły lawinowo.

Sambo to dyscyplina powstała na początku XX wieku w Rosji. Jest to sport łączący techniki z judo z regionalnymi zapasami. Jest to sztuka walki najbliższa do współczesnego MMA, ponieważ zawodnicy walczą w trzech płaszczyznach czyli ? parter, klincz czy zapasy łączone z judo, oraz stójka czyli boks z boksem tajskim. Sambo dzielimy na sportowe, combat, oraz sambo militarne (sistema). Sambo jest sportem narodowym w Rosji uprawianym od około 80 lat. Armia rosyjska opiera się na tym systemie od zarania dziejów.